Język angielski – odłóż podręczniki i odpal serial!

Znajomość zasad gramatycznych niekoniecznie przekłada się na swobodę posługiwania się językiem obcym i rozumienie ze słuchu. Nie zawsze możemy jednak pozwolić sobie na długą wycieczkę do innego kraju by szlifować język. Jak zatem najlepiej obyć się z angielskim bez wyjazdu za granicę?

Oglądaj i słuchaj

Z pewnością masz swoje ulubione filmy i seriale. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Możesz jednocześnie relaksować się obserwując losy bohaterów i uczyć się języka angielskiego. W Internecie znajdziesz nie tylko filmy bez polskiego tłumaczenia, ale także angielskie napisy, które ułatwią Ci na początku wyłapywanie konkretnych słów wypowiadanych przez filmowe postacie. Istnieją nawet portale internetowe z filmami i serialami, w których możesz włączyć napisy, a jak nie znasz jakiegoś słowa, nie musisz sięgać do słownika – wystarczy że najedziesz na nie kursorem, a odtwarzanie zatrzyma się i wyświetli się tłumaczenie. Genialne, prawda?

Nim się obejrzysz będziesz mówił po angielsku

Słuchając stale angielskich zwrotów, po jakimś czasie odkryjesz, że już w ogóle nie musisz zatrzymywać oglądania i sprawdzać znaczenia słów – bądź tylko cierpliwy i nie rezygnuj na początku. Osłuchasz się szybciej niż Ci się wydaje i już niedługo w ogóle nie będziesz potrzebował napisów.
Później prawdopodobnie zaczniesz do swoich wypowiedzi wrzucać angielskie zwroty, a nawet śnić po angielsku!
Kiedy wyjedziesz za granicę z łatwością dogadasz się z mieszkańcami, nie będzie Ci sprawiało problemu zrozumienie tego co mówią, a blokada językowa odejdzie w zapomnienie.

Nie rezygnuj z kursów!

Pamiętaj jednak, że jeśli angielski potrzebny jest Ci w pracy, np. podczas korespondencji pisemnej, powinieneś nauczyć się zasad gramatycznych i poprawnej pisowni. Tego oglądanie seriali może Ci nie zapewnić, nawet jeśli będziesz je oglądać z napisami. Warto więc znać formalne zwroty i szablony wypowiedzi urzędowych.
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu certyfikacyjnego, również skorzystaj z pomocy specjalistów.