Kim warto zostać?

Jeszcze dziesięć lat temu porównywanie polskiego rynku pracy do tego międzynarodowego byłoby kompletnie niepotrzebne. Zbyt bardzo się od siebie różniły. Jednak dziś można już rozszerzyć poszukiwania na cały świat.

Według rankingów

Wiele uczniów już wybierając szkołę średnią musi zmierzyć się z pytaniem „Kim chcesz być w przyszłości”. Wszystko przez profilowane klasy, które mają przygotować uczniów do zdania egzaminu maturalnego z pożądanych przedmiotów. Nie są to oczywiście po prostu lubiane zajęcia. Są one dostosowane do poprzeczki i wymagać studiów, na które chce się uczeń po szkole średniej dostać. Oznacza to, że wybór przyszłości przed uczniem następuje już w wieku 15-16 lat. Warto więc zasięgnąć rady z rankingów, które zawody rzeczywiście zapewniają w dzisiejszych czasach pracę, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach.
Nie można ukrywać, że poszukiwane są przede wszystkim zawody techniczne i technologiczne. Coraz częściej przyszli studenci decydują się na kierunki humanistyczne, chcąc łatwo ukończyć studia. Jednak niewiele z nich tak naprawdę jest w stanie zapewnić pracę. Uczelnie na kierunkach społecznych są przepełnione, nie zapewniając nawet niezbędnego doświadczenia.

Jeżeli nie humanista to...

Zdecydowanie duża potrzeba istnieje na programistów oraz grafików komputerowych. Większość sfer naszego życia przenosi się do przestrzeni wirtualnej, co oznacza, że każda firma pragnie posiadać swoją odpowiednią wizytówkę w Internecie. Bardzo pożądani są również biotechnolodzy, którzy łatwo znajdują pracę w zawodzie już nawet w ciągu studiów. Związane jest to z bardzo małą liczbą osób każdego roku kończącą studia w tym kierunku.
Nie oznacza to, że wszystkie kierunki uznawane za humanistyczne poszły w zapełnienie. Specjalizowanie się w reklamie oraz social media dalej jest bardzo przydatne. Każdego roku największe korporacje wydają setki milionów dolarów na działania marketingowe oraz odpowiedni kontakt z Klientami w przestrzeni wirtualnej. Dlatego warto również pomyśleć o tych studiach.