Studia – jakie najchętniej wybierają młodzi Polacy?

Prawo, dziennikarstwo, a może automatyka i robotyka? Moda na studiowanie danego kierunku zmienia się prawie tak często, jak trendy na fryzury czy ubrania. Do jakich zawodów chcieli się przygotowywać maturzyści z 2016 roku i jakie będą trendy w 2017?

Mniej humanistów

Wygłaszane w mediach tezy o tym, że po skończeniu studiów humanistycznych ciężko o pracę zebrały swoje żniwa. Mimo stałej popularności dziennikarstwa, politologii czy filologii polskiej na te i podobne studia poszło w tym roku akademickim znacznie mniej osób.

Kierunki medyczne w ścisłej czołówce

2016 rok nie przyniósł w tym aspekcie większych zmian – jak zwykle żadna uczelnia medyczna nie narzekała na brak kandydatów. Kierunki lekarskie i lekarsko-dentystyczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Do najbardziej cenionych w tym zakresie szkół wyższych należą niezmiennie Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Era inżyniera

Oferta uczelni technicznych była przez obecnych studentów pierwszego roku przeglądana wyjątkowo często. Wśród wszystkich kierunków oferowanych przez politechniki najbardziej popularna była automatyka i robotyka. Młodzież równie chętnie zapisywała się na informatykę. W czołówce znalazły się również kierunki takie jak biotechnologia, budownictwo oraz (co stanowi nowość) geodezja i kartografia.

Studencka klasyka

Humanistyczny nurt trzyma się jednak bardzo dobrze na tych kierunkach, których popularność nie maleje od lat i chyba nigdy nie wyjdą z mody. Należy do nich bez wątpienia prawo, lingwistyka i filologia polska. Dobrze trzyma się także klasyczna ekonomia.

Co na to przyszłoroczni maturzyści?

Wydaje się, że rok 2017 nie przyniesie spektakularnych zmian w popularności danych kierunków. Przewiduje się jeszcze większe zainteresowanie kierunkami politechnicznymi i studiami inżynieryjnymi. Z pewnością nie zabraknie też chętnych do studiowania medycyny, prawa i psychologii.